شورایاری؛ شورای محله یا سمن شهری؟ | پذیرش شورایاری نیازمند تغییر رویکرد تو حاکمیت است

مهدی شیرزاد در گفتگو با خبرنگار همشهری آنلاین درون پی مصوبه دیوان عدالت اداری مبنی پیاده شدن غیرقانونی شدن انتخابات شورایاری ها، گفت: موافق جمع شدن شورایاری ها نیستم. شورایاری نهاد اجتماعی محله ای است که باید برای حل مشکلات حقوقی اش تلاش شود. بلاتکلیفی و ابهامی که در قوانین حیات داشته، بزرگترین آسیب را به این نهاد زده است.

وی افزود: برخی شورایاری را در سطح شورای خیابان کوچک می بینند و برخی دیگر همچنین آن را درون سطح NGO شهری می دانند. رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، کفه را بوسیله سمت کسانی نزدیک می یواش که معتقد هستند شورایاری یک NGO شهری است.

رئیس دبیرخانه ستاد راهبری مرکزی ساماندهی مشارکت های اجتماعی درون محلات (مدیریت خیابان کوچک) شهرداری تهران بار دیگر با تاکید کنار اینکه شورایاری نباید جمع و نیست شود، تصریح کرد: در عین حال باید توجه داشته باشیم که شورایاری تنها سرشت مدنی محلی یا ذی نفع محلی محو و حاجت است درون کنار شورایاری به بقیه سمن ها و مجتمع های اجتماع محور محله ای که لباس گرفته و معتمد مانده اند نیز توجه کنیم. جلب شریک انسان فقط در شورایاری خلاصه نمی شود و باید بستری فراهم کنیم که بقیه نهادهای مدنی بی آرامی فرصت نمود و بروز مشخص کنند.

شیراز خاطرنشان کرد: اگر راحتی باشد در محلات کلانشهرها، شورای محله داشته باشیم، پیوستگی مبارکی است و دموکراسی را نهادینه نم می کند. دکتر حق شناس رئیس باشگاه فرهنگی و اجتماعی شورای روستا تهران می گفت به نشانی کالبد شورای قصبه کلانشهر تهران با ۸.۵ تا ۱۰ میلیون جمعیت، به پیمانه عضو شورای یک شهر کوچک نمی توانم داخل خدمت تک مورد شهروندان شهر باشم و مسائل کلانشهر تهران ایجاب می نرم در سطح کوچه ها خواه به رخساره پهنه ای، شوراهای خردتری داشته باشیم که بتوانند به موضوعات قلیل تر مردم تحقیق کنند.  

وی افزود: این که شورایاری ها بخواهند درون این تنه ایفای نقش کنند مستلزم تجدیدنظر تو تقسیمات کشوری است که نیازمند مصوبه کانون و تحول رویکرد جدی داخل مجموعه حاکمیت است که واحدی خردتر از شوراهای شهر هم برای ردیابی مطالبات مردم داشته باشیم.

شیرزاد در پایان گفت: از مجموعه مصوبات موجود کمیسیون نمی شود استناد کرد که می قابلیت شورایاری را بوسیله عنوان شورای خیابان کوچک درون نظر گرفت، بنابراین لازم است درباره این موضوع امر بیشتری صورت گیرد. تو شرایط فعلی اگر شورایاری را شورای محله در نظر بگیرید بالتبع فرصت ها و مسئولیت هایی متوجه آنها می شود که در حال حاضر مجوز عرفی ایجاد آن فرصت برای شورایاری وجود ندارد. به نشانی مثال، چنانچه بخواهیم شورایاری را تو فرآیند تصمیم سازی شرکت کنیم منطبق با اسناد بالارستی فعلی، آنجا که مسائل مالی و تصمیم گیری های بودجه ای به میان می آید، به چالش های حقوقی تلاقی می کنیم و اسناد موجود این دستور را نمی دهد. بنابراین درباره جایگاه شورایاری ها نیازمند رفتار حقوقی و مداقه بیشتر هستیم.