پاسخ کارفرما ضیا هاشمی بوسیله اظهارات رئیس هیات مدیره خانه سینما

در بخشی از جوابیه ارباب ضیا هاشمی که در اختیار ایسنا داخل پی مصاحبه 5 اردیبهشت ماه همایون اسعدیان قرار گرفته آمده است:«با نگاهی به کارنامه عملکردی مدیران خانه سینما درمی یابیم بدبختانه امور رفاهی و حمایتی اعضا طی این سالها در زمره ی ضعیف ترین عملکرد مدیران خانه قرارگرفته است.

این مولود مبین ناتوانی مدیران خانه سینما تو جذب حمایتهای مالی نبوده و اتفاقاً در این جزء بسیار دلگشا درخشیدهاند اما سوال اینجاست با این قضا و قدر چرا ضعیفترین عملکرد آنها مدخل رفاهی اعضا بوده که از قضا مکرراً مورد تعرض اهالی سینما و روسای صنوف بوده است؟ آیا برهان حقیقی این ازاله که آنها اساساً بوسیله مقوله رفاه اشتراکی و حمایتهای مالی از اعضا عقیده نداشته و تکلیفی برخود و بناء سینما متصور نیستند؟ ترازنامه تصمیمات آنها، در دوراهی انتخاب خرج برای مطمئن مخارج برگزاری جشن ها و دورهمیهای متعدد و خواه تو مبادله توزیع بودجه آن بین اهالی سینما مبین کدام انتخاب است؟

در آن گذار که خانه سینما با قصور مدیران ثانیه و پیشین تعطیل شده بود اجتماع صنفی تهیه کنندگان سینما از تمام ناموس و حجم خود بهره جست و نهایتاً موفق به جذب زنهار مالی و تسهیلات بی سابقه ای از دولت نهم گردید؛ آنچه تامین شد اعم از عیدی، حمایت ویژه ماه فرخنده رمضان و نیز تسهیلات بی نظیر بیمه فاخر طلایی را با دادرسی توزیع مقابل و بدون تبعیض؛ بالسویه به دفعات بین همه اعضا صنوف و دست اندرکاران سینما توسط ذیحسابی، امور مالی سرشت ریاست جمهوری و نمایندگان بیمه ایران توزیع تجلی و آنرا افتخاری صنفی برآمده از رویکردی تکلیف مدارانه قلمداد میکند. درحالیکه دریافتیهای میلیاردی خانه سینما تحت امن همان دولت نهم (داخل قالب اسپانسری) مصروف خرج بخاطر جشن بناء سینما و امثالهم شد که از شکوه برگزاری توسط حی یاد سیف الله داد بدبختانه به جشن تولدی بخاطر بازیگری بی کسوت تغییر شد.

باید خاطرنشان کنیم مدیران خانه سینما تو همین اندک توجه معنوی به امور رفاهی، رویکرد جداسازی اعضا براساس وضعیت مالی را مبنا میدانند که این روش نه تنها مقرون به واقع نبوده که نتایج آن دارای ابهامات فراوانی نیز میباشد، تفکیک اعضا به خشکی امدن مبنای تمکن مالی بدلیل گمانه زنی وجود داشتن آنها، توهین آشکار به همکاران کم برخوردار و نادیده قبض همکارانی ست که بوسیله نجابت قیافه به ضربت سرخ نگه میدارند! که از قضا این عزیزان داخل این حرفه بسیار فراوانند و بدلیل (در اغلب موارد) حاکمیت سلیقه و باند و دسته، هموار تک بیمهری و ظلم قرار گرفته و می گیرند! نکتهی دیگر اینکه لفظ پرداخت و امان مالی تحت عنوان عیدی برخلاف رویت رییس هیات مدیره ساختمان سینما، نه تنها لفظی اشتباهی و توهین آمیز نیست بلکه عیدی دادن و ستاندن درون فرهنگ ایرانی و اسلامی ما اتفاقاً امری بسیار پسندیده و اخلاقی ست؛ در معاوضه آنچه بی حرمتی آمیز و اشتباهی ست قشربندی و نگاه کارگری و از بالا به پایین به همکارانمان در صنوف سینمایی ست که متاسفانه در همه شئون از هویت صنفی تا الخ فراگیر داده شده؛ به نظر می رسد  اشتباهی نگاه بورژوازی طبقه ممتاز به اشکوب کارگری ست که در بناء سینما رسوخ کرده است و  اشتباها با مخالف خوانی و افکاری تماماً در خلاف ماهیت صنف وکار صنفی متاسفانه به هدایت هیات مدیره ساختمان سینمایی قرار گرفتید که اقدامات ارزشمند یکی از صنوف ساختمانی سینما داخل جذب تسهیلات از بخت را در مدت تکریم، اینچنین … بدون منطق نقد می کنید.

معیشت هنرمندان اصیل این مرز جغد همچون دیگر هموطنانمان سالهاست دچار ناامنی و بی ثباتی ست اما آنها صورت به سیلی سرخ نگه نداشته اند که به خوبی چیزکی اخذ کنند آنهم بدست مبارک شما! پیاده شدن مختلط شاهی و فئودالی صله و احسان که نمی دهید! از جیب خجسته تیمار که کسر نشده! از محل بیت المالی ست که همه درون آن انباز اند و شما صرفاً امانتدارید تا در عادلانه ترین شکل و درکمترین زمان مقدور تقدیم آنها کنید.»

ارباب ضیا هاشمی در اختتام چند راهکار را بخاطر رفع ابهامات مطرح کرده است:«اولاً (برای رفع ابهامات) متن پیمان نامه خانه سینما با ارشاد بخاطر نحوه هزینه کرد بودجه در سالهای 98 و 99 را منتشر نمایید تا روشن شود دقیقاً موافقت ارشاد برای خرج پایین تر چه عناوینی بوده است.

ثانیاً تاریخ صحه تفاهم مجله ائتلاف مجله ارشاد جهت واریزی بناء بوسیله احصائیه اعضا اطلاع دادن گردد.

ثالثاً گزارش موسسه نظارت بی مو ناحیه درون خصوص وارسی نحوه تخصیص و توزیع عیدی سال گذشته بین اعضا، به همراه تذکرات و انحرافات احصا شده از فرایند عملکرد مدیران بناء که در گزارش زبر درج گردیده را منتشر کنید.

و پایان اینکه؛ جناب آقای رییس عفیف هیات مدیره ساختمانی سینما فرموده اند اجتماع صنفی تهیه کنندگان 10 میلیارد بابت عیدی سینماگران دریافت کرده و با صیقلی صرفا 4 میلیارد آن، مشخص زدودن الباقی چه فرجامی داشته است! لذا به سبب تنویر افکار عمومی و نمره مدل میانه روی آزمایی رئیس هیات مدیره بزرگترین اجتماع صنوف سینمایی؛ 48 ساعت به شما مهلت می دهیم تا نسبت به انتشار اسناد 10 میلیارد دریافتی جامعه صنفی و ۶ میلیارد مفقودی آن رفتار نمایید، بدیهی ست در جاهل اینصورت مضاف پیاده شدن رگه ادعای دروغ شما در نزد افکار اشتراکی ، در محاکم قضایی نیز می بایست پاسخگوی ادعای های واهی مطروحه تحت عناوین مجرمانه افترا، توهین، نشر اکاذیب و نسبت نکوهیده بوسیله جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما باشید.»

انتهای پیام