یادکردی از علامه آقا جعفر مرتضی عاملی

بوسیله گزارش ایسنا، عباس خامه خویش ـ رایزن فرهنگی ایران در کشور لبنان ـ درون یادداشتی با نشانی «علامه مرتضی؛ اندیشمندی روشن ضمیر و عالمی مجاهد» می نویسد:

«علامه محقق سید جعفر مرتضی عاملی از پژوهشگران بزرگ و از کتاب نویسان ممتاز و صاحب صیت معاصر پس از عمری پشتکار و خدمات ارزشمند علمی به جامعه اسلامی و گیتی اسلام، چهارم آبان ماه درون بیمارستانی داخل بیروت دیده از دنیا فروبست و بوسیله دیار ابدی شتافت. پیکر این عالم افسون شده پس از تشییع باشکوهی درون ضاحیه جنوبی بیروت به زادگاهش «عیتا الجبل» انتقال و  به گور ودیعه شد.

شخصیت های مذهبی، مراجع عظام قم و نجف، نهادهای فرهنگی و روحی و سایر روند های سیاسی، ضایعه از دست اعطا کردن این اندیشمند بزرگ، محقق عالی و سیره نگار اندک همانند که بیش از ۱۵۰ عنوان پی ارزشمند تو حوزه های مختلف دینی و به ویژه سیره پیامبر اکرم(ص) و مردمان بیت ایشان، تعبیر کردن و همچنین درون زمینه مسائل اعتقادی به جای گذاشت را به بیت شریف ایشان، مراجع و حوزه های علمیه جهان اسلام تسلیت گفتند.

علامه سید جعفر مرتضی در ۲۵ صفر سال ۱۳۶۴ قمری تو یکی از روستاهای جنوب لبنان بوسیله صیت عیتا الجبل درون ۱۱۰ کیلومتری جنوب بیروت دیده به دنیا گشود و تحصیلات اولیه خود را نزد پدرش که وی نیز معلم بود گذراند؛ سپس درون ۱۳۸۲ ق بخاطر دنباله تحصیل علوم دینی وارد مملکت علمیه نجف اشرف شد و در مدرسه آیت الله بروجردی و دانشکده فقه نجف به پرورش علوم دینی مشغول شد.

مرحوم علامه درون خاطرات خود اقرار می درنگ که هیچ یک از اساتید حوزه نتوانستند تشنگی وی را به درس علوم سیراب کنند؛ لذا خود به تنهایی دروس را بررسی کرده و گاهی نیز نزد برخی از اساتید حاضر می شد. علامه سید جعفر مرتضی بخاطر بهره بازی کردن از اساتید مرزوبوم علمیه قم در سال ۱۳۸۸ق به این قصبه هجرت کرد. تو قم  قدری از دروس سطح را نزد سید ابوالفضل میرمحمدی آموخت و بعد تو درس اساتیدی برای اینکه حضرات آیات سرور علی علامه فانی، میرزا هاشم آملی، سید موسی شبیری زنجانی و مالک کاظم حائری مهیا شد و البته بنا به گفته خود ایشان با آیت الله رضا استادی و آیت الله شبیری زنجانی به مباحثه دروس می صیقلی.

این روحانی تلاشگر همزمان بوسیله استفهام و استیناف درباره مسائل تاریخی و عقیدتی شیعه نیز پرداخت. وی همچنین از همان آغاز انقلاب انقلاب اسلامی با امام خمینی(ره) یگانگی کردند و بارها نیز پس از پیروزی انقلاب به محضر ایشان رسیدند و گزارش فعالیت های علمی گیرایی را بوسیله معظم له ارائه دادند.

علامه علاوه بر تألیفات زیاد و نیز کلکسیون اشعاری که از خود برجای گذاشت پایگاه اینترنتی المیزان به نشانی https://mezan.net را همچنین بخاطر معرفی آثار خود و ارتباط با مخاطبان رویه اندازی کرد.

خدایش رحمتش کناد…»

انتهای پیام