چراغ سبز همکاری ایران و اتریش پس از ۴ سال

بوسیله گزارش ایسنا، اتریش برای توسعه همکاری های گردشگری با ایران شوق زیادی دارد، این قلمرو در سال ۲۰۱۶ پس از برجام با تحدید فاینانس یک میلیارد یورویی، علاقه مندی خود را برای توسعه همکاری های اقتصادی از عموم گردشگری با ایران نشان داد. در شهریورماه سال ۹۶ بود که قرارداد یک میلیارد یورویی بین ۱۴ بانک ایرانی با «اوبر بانک» اتریش امضا شد و بوسیله انگیزه آن، استراحت شد منابع بانک اتریشی برای تأمین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی پاره مخصوص و دولتی که مجوزهای لازم را هنگام مراحل عرفی داخل تو کشور دریافت کرده اند، منحصر یابد.

این قرارداد، ابتدایی قرار تأمین مالی بانک های ایران با بانک های اروپایی پس از برجام و ۱۵ سال تحریم بود.

در همان پیرامون فرانتس گازلسبرگر مدیر بانک اتریش که طرف این قرار داد حیات و تا آن حین سه بار به ایران سیر کرده و به عنوان یک کوهنورد همچنین قله دماوند را فتح کرده بود، در زمان امضای قرارداد گفته حیات: «اقتصاد ایران نه تنها بخاطر اتریش و اروپا، بلکه برای کچل جهان متجاوز دوست داشتنی است؛ در برابر ایران نسل جوانی دارد، از این رو فرصت های بزرگی پیش رو است و باید وضعیت برد – برد برای ایران و همدستی های جهان بود داشته باشد، اما در عین حال نباید جنبه سیاسی را فراموش کرد. ایران تمام وضعیت بخاطر برخوردار شدن از یک قناعت روزه گرفتن در حال نمو را دارد و انبازی نزدیک نم بخاطر هر دو ناحیه ایران و اتریش پرمنفعت است.»

زمستان همان سال، تحت تأثیر این پیمان نامه بانکی و تخصیص فاینانس یک هیأت سرمایه گذاری از اتریشی به ایران آمد تا درباره توسعه باهم اتحاد کردن های گردشگری کوهستان با ایران بحث کند، اما بوسیله رغم گرایش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخاطر ارائه طرح بوسیله اتریش و استفاده از شیار فاینانس تعیین شده، سرمایه گذاران ایرانی از این پیشنهاد اتریشی ها استقبال نکردند و تسهیم گردشگری ایران از آن فاینانس مسکوت ماند.

حالا ایران و اتریش گامی دیگری برای توسعه مشارکت ها برداشته اند. هیأتی از ایران برای برگزاری دومین نشست کارگروه باهم اتحاد کردن های گردشگری دو کشور به وین رفته و ضمن تمدید مفاد تفاهم نامه سال ۲۰۱۶ و مذاکراتی درباره تسهیل روادید توریستی، اغوا آژانس های اتریشی برای همکاری با ایران، اغوا تلویزیون های ملی و خصوصی اتریش برای معرفی جاذبه های ایران، برگزاری تورهای آشناسازی با احضار از اینفلوئنسرها و آژانس های اتریشی تو ایران و بازدید از کالج های گردشگری برای مقامات دانشگاهی اتریش، با دانشگاه ها، مدارس عالی و مؤسسه های آموزشی این کشور تفاهم نامه هایی توشیح شد.

یک مقام عالی در وزارت فدرال گردشگری اتریش که درون این دیدارها حضور داشته است، گفته: ایران به محاسبه حجم تاریخی، فرهنگی و خلقت برای اتریش مهم است. عزب داخل سال گذشته (۲۰۱۸) ۱۳ هزار اتریشی به ایران سفر کردند. بنابراین ما خاطر می کنیم گردشگری می تواند روابط دو کشور را ترقی دهد.

محمدابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره تفاهم های جدید دو کشور و مذاکرات دیگری که داخل راستای تفاهم مجله دستینه شده داخل سال ۲۰۱۶ بین دو طرف قیافه گرفته است، بوسیله ایسنا گفت: آنچه بین ایران و اتریش امضا شده چندین بند دارد که بر آن اساس طرفین بر حفظ و تدوام همکاری های گردشگری دو سرزمین با توجه به تفاهم مجله همدستی مشترکِ امضا شده که سند بالادستی محسوب می شود، تاکید کردند.

وی افزود: درون آن سند بالادستی روی چند موضوع تاکید شده است، از یکسره تشکیل کارگروه گردشگری بین ایران و اتریش که تا کنون دو نشست آن برگزار شده است، آموزش گردشگری، تبادل تجربه در گردشگری کوهستان، گردشگری سلامت، بازاریابی و تبلیغات و استانداردسازی مشاغل خدمات دهنده درون گردشگری، که این کارگروه با توجه به این موضوعات اقدامات اجرایی را پیش می برد.

مسؤول هیأت ایرانی در وین با اشاره بوسیله بازدیدی که دانشگاه IMC اتریش انجام شد، گفت: این دانشگاه حدود ۸۰ سال داخل مملکت گردشگری قدمت دارد و تا کنون از ۳۰ کشور دانشجو پذیرفته و درون بیش از ۳۰ کشور از جمله چین، عمان، کویت و مالزی، پروژه آموزشی عمل کرده است. در تفاهم روزنامه ای که با این دانشگاه دستینه شد، چند نوع همکاری پیشنهاد شده است؛ نخست اعزام استاد به ایران، برگزاری گرداگرد های آموزشی تخصصی در کشورمان دامن لیسانس این مدرسه عالی و برگزاری سمپوزیوم و همایش های آموزشی که در نهایت طرف اتریشی پیشنهاد کرد؛ یک دوره آموزشی ۵ هفته ای داخل اتریش برای فعالان گردشگری ایران برگزار شود و داخل کنار آن دوره های آموزشی با موضوعات بی پرده همچون دیجیتال مارکتینیگ ، مدیریریت رویداد، مقاصد گردشگری و هتلداری، تورلیدری پیشرفته و مدیرفنی دفاتر خدمات مسافرتی، با پیشگاه اساتید IMC در ایران برگزار شود. قرار شد وزارت فدرال گردشگری این ناحیه پیگیری بطی ء این مدرسه عالی پروپوزال این طرح های پیشنهادی را ارائه دهد تا همکاری ها آغاز شود.

لاریجانی به تفاهم دیگر ایران و اتریش تو مسئله سفر هیأت ایرانی که متشکل از رسول اتریش در ایران، مستشار فرهنگی، رایزن اقتصادی و نیز مدیران کل دو حوزه بازاریابی و تبلیغات گردشگری و آموزش و مطالعات گردشگری بوده است، اشاره کرد و افزود: تمام باهم اتحاد کردن های گردشگری اتریش بدنه اتاق بازرگانی این ناحیه هستند. این یک اجبار بخاطر کامل مشارکت هایی است که پس از ثبت، به عضویت حجره بازرگانی این کشور درآیند و کمی از درآمد خویشتن را بوسیله این حجره دهند تا صرف کردن آموزش شود. اتاق بازرگانی یک مؤسسه ساختن کرده که بوسیله طرح آموزشی «وی فی » مشهور است و سالی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزاره نفر را در رشته های مختلف از یکسره گردشگری آموزش می دهد، «وی فی» یک طرح موفق تو اروپا محسوب می شود. براساس تفاهم نامه ای که بین دو کشور صحه شد، اتاق تجارت اتریش، این مؤسسه (WI FI) را موظف می کند با نمایش یکسری تسهیلات و تخفیف ها، حوالی های آموزشی در صنعت گردشگری بخاطر ایران برگزار درنگ. صبر شد این مؤسسه حزن پروپوزال به ایران ارائه دهد.

وی به تفاهم دیگری با دانشگاه و مکتب تخصصی «مودل » (Module) داخل اتریش با زیاد از ۴۰ سال پیشنه آموزشی در اروپا که تو حوزه آموزش پذیرایی و توشه داخل گردشگری فعال است، اشاره کرد و افزود: تو قضیه بازدید هیأت ایرانی از این دبیرستان و دانشگاه که اتفاقاً دانشجوی ایرانی هم داشت، با مهتر آن مصاحبت و پیشنهاد برگزاری دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ ، مدیریریت رویداد، مقاصد گردشگری و هتلداری و بازاریایی و تبلیغات، مطرح شد که باید درباره نحوه اجرای آن ها به تفاهم برسیم.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری گفت: تفاهم شد سومین جلسه کارگروه مشارکت های گردشگری ایران و اتریش در سپتامبر ۲۰۱۹ درون ایران برگزار شود و هیأتی از وزارت فدرال گردشگری و توسعه محکم این سرزمین به همراه فعالان بخش مخصوص آن به ایران سفر کنند. در دور ثالث کنفرانس ها دو دستور کاری «گردشگری کوهستان» و «اکوتوریسم و اکولوژها » پیگیری خواهد شد.

لاریجانی به دیگر مذاکرات صورت اندوهناک با مقامات اتریشی از یکسره فرستاده این ناحیه داخل ایران که تمام جلسه ها را یگانگی کرد و برای توسعه همکاری گردشگری با ایران پیگیر است، اشاره کرد و گفت: علاوه پیاده شدن امضای تفاهم نامه ها که تو جریان برگزاری دومین نشست کارگروه گردشگری ایران و اتریش انجام شد از هر فرصتی برای رایزنی و مذاکره با مقامات این کشور درباره تهسیل روادید، تشویق آژانس های اتریشی برای شرکت با ایران، تشویق تلویزیون های ملی و مخصوص اتریش بخاطر شناساندن جاذبه های ایران، برگزاری تورهای آشناسازی از اینفلوئنسرها و آژانس های اتریشی داخل ایران، استفاده شد. خوشبختانه مقامات دانشگاه های گردشگری اتریش دوست خوبی از دانشگاه آزاد و علم و ادب ایران و اثر آن ها داخل آموزش گردشگری داشتند که پیشنهاد شد بخاطر بازدید از این ظرفیت به ایران عروج کنند.

انتهای پیام