کارخانه سیمان‌ری موزه‌صنعت می‌شود

یکی بهره‌برداری‌ نوین از تاسیسات کوفته صنعتی و دیگری ایجاد منطقه آزاد تجاری. چنانچه مراحل اجرایی این ‌دو طرح مطابق پیش‌بینی‌ها جلو برود خانه سیمان ری تحول به موزه صنعت می‌شود و کلکسیون نمایشگاه شهر آفتاب با افزایش شدن تاسیسات و ساختمان‌های جدید به منطقه آزاد تجاری تغییر خواهد شد. کارخانه سیمان ری در اختیار شهرداری‌ قرار گرفت

پیروز حناچی سپس از آنکه بوسیله کرسیشهرداری تهران نشست، از ایده‌های جدید برای درآمدزایی سخن گفت. یکی از مهم‌ترین ایده‌های او اقتصاد مبتنی بر نزاکت بود. درست از همان بدوی روزهای فعالیتش در کسوت شهردار تهران، او درخواستی را به دولت برد تا کارخانه قدیمی سیمان ری را به شهرداری تهران واگذار کنند. حناچی در روزهای پایانی اسفندماه از اتفاق دولت بخاطر ارجاع ۳۰ساله کارخانه ری به شهرداری تهران خبر داد.

کارخانه سیمان ری جزو نخستین و شاید تا مدت‌ها تنها کارخانه سیمان ایران حیات و بسیاری از ساختمان‌ها به کمک سیمان این کارخانه ساخته شده‌اند. در ابتدایی روزهای اردیبهشت نیز هیأت نوبت از تصویب بخت بخاطر واگذاری حق استفاده از کارخانه سیمان ری توسط شهرداری تهران معارفه رحم. درون مصوبه هیأت دولت آمده‌است: «هیأت وزیران بوسیله پیشنهاد شهرداری تهران با انتقال حق کاربرد از کارخانه سیمان ری بوسیله این نهاد به‌منظور مرمت، بازسازی و تبدیل آن به موزه صنعتی سیمان و مجموعه گردشگری با کاربری‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موافقت کردند.

این کارخانه به مساحت ۶۴۳/۱۱۱مترمربع مادون مالکیت دولت بوده و از اموال و دارایی‌های وزارت امور اقتصاد و دارایی محسوب می‌شده‌است. مقرر شده است که شهرداری تهران با رعایت قوانین و مقررات صرفاً در سبب مرمت، بازسازی و تبدیل آن بوسیله موزه صنعتی سیمان و مجموعه گردشگری با کاربری‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای مدت ۳۰ سال اقدام کند. شهرداری موظف است بعد از عفو ۳۰سال این کارخانه را مکرر به وزارت امور اقتصاد و دارایی واگذار کند و درصورت تسلسل مدت واگذاری می‌تواند مجددا درخواستی در اختیار هیأت وزیران وقت قرار دهد و درصورت موافقت امکان استفاده از آن را به‌دست آورد.

همچنین داخل این مصوبه آمده‌است: «نظارت به خشکی امدن تداوم فعالیت شهرداری طبق اهداف و وظایف مقرر بر عهده وزارت امور اقتصادی و اموال است. هزینه‌های جاری بهره‌برداری از ملک مذکور و هزینه‌های مرمت و بازسازی آن از نگرش اعتبارات و منابع داخلی شهرداری تهران تأمین می‌شود.» براساس مصوبه هیأت دولت، معاون فاتحه رئیس‌جمهور این مصوبه را به وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت کشور ابلاغ کرده‌است و شهرداری‌ تهران حکم تبدیل کارخانه سیمان ری به موزه ملی صنعت یا سیمان را آغاز خواهد کرد. منطقه آزاد آفتاب

دولت، تقاضای شهردار تهران بخاطر تبدیل و توسعه نمایشگاه شهر آفتاب بوسیله هشتمین منطقه آزاد تجاری را پذیرفت. سابقه فعالیت ایالت آفتاب درون جنوب تهران بیش از یک دهه است. سال ۱۳۷۹شورای شهر با هماهنگی نصیب و قسمت پذیرش کرد که به‌دلیل معضل ترافیک و آلودگی‌های ناشی از آن دیگر نمایشگاه‌های پرمخاطب داخل ایالت برگزار نشود. تا سال ۱۳۸۳اقدام خاصی درون این‌باره ارتکاب نشد. درون این سال شورای شهر مکرر کنار مصوبه قبلی تأکید و این‌بار شهرداری تهران را موظف می‌کند که برای تاسیس یک نمایشگاه نمونه که دارای ابعاد بین‌المللی باشد، اقدام بطی ء.

۳ نقطه برای این فقره پیشنهاد شدند؛ مقدمه زمین‌های بین تهران و کرج درون خلط وردآورد. دوم منطقه پرند و ثالث اراضی‌ای که امروزه شهر آفتاب درون آنها مصنوع شده است و نزدیک ۲۰هزار هکتار مساحت دارد. بعد از مطالعاتی که چند سال طول کشید منطقه روستا آفتاب بخاطر ساخت نمایشگاه برگزینی شد. تا سال ۱۳۹۴فاز مقدمه با ۲هزار میلیارد تومان بودجه مخلوق شد که شامل ۳سالن ۱۰هزارمتری بدون ستون و تأسیسات مرتبط با آنها بود. در ۱۵اردیبهشت ۹۵نمایشگاه کتاب در نمایشگاه بطرف خانه آفتاب برگزار شد. انبازی بهره‌برداری نمایشگاه‌های بطرف خانه آفتاب در همین زمان تاسیس شد و تاکنون ۵۶نمایشگاه درون این نگرش برگزار شده و امسال نیز بین ۲۶تا ۳۵نمایشگاه دیگر در آن برگزار خواهد شد.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب می‌گوید: ما ۳راهبرد را برای شهر آفتاب مطرح کردیم. شروع انتقال کامل نمایشگاه‌های پرمخاطب که منجر به امضای تفاهمنامه‌ای بین شهرداری و وزارت صنعت معدن و تجارت شد. دوم تبدیل نمایشگاه به شهر نمایشگاهی و مرکز همایش‌های بین‌المللی با امکاناتی شبیه هتل ۵ستاره و مراکز تفریحی، گردشگری و خدماتی بزرگ.

محمدرئوف قادری افزود: راهبرد سوم ما تغییر این مجموعه به منطقه آزاد تجاری یا منطقه ویژه اقتصادی وجود که با توجه بوسیله شرایط پایتخت پیشنهاد شد. از یک سال گذشت این ایده را بوسیله اشکال انواع مطرح کردیم. نزدیک به ۱۰کنفرانس خبری و شاید چندین مصاحبه در این‌باره داشتیم ولی با مخالفتی روبه‌رو نشدیم. در بهمن ۹۷، ۳ راهبرد شهر آفتاب را تو یک نامه رسمی به شهردار تهران اعلام کردیم و آقای حناچی نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار رونق تجاری شهر آفتاب با توجه به این راهبردها شد.

آقای فقیه اجازه داد که موضوع داخل هیأت دولت مطرح شود. در ۱۵اسفند ۹۷راهبردهای شهر آفتاب در هیأت اقبال مطرح و با نظر مثبت تصمیم محزون شد که درون کمیسیون‌ تخصصی زیربنایی صنعت و محیط‌زیست وارسی شود. او بیان کرد: اولیه مجمع کمیسیون درون ۲۰فروردین تشکیل شد. نماینده‌های وزارتخانه‌ها و ارگان‌های کالبد کمیسیون با انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب، ایمنی از پروژه‌های نمایشگاهی بدون تصدی‌گری دولتی و همینطور تاسیس منطقه آزاد تجاری اتحاد کردند.

سرمایه‌گذاری یا احاله سرمایه‌های دولتی بوسیله دهکده آفتاب بی قراری مصوب شد. قادری تأکید کرد: بنا شد کارگروه مرتبط تو مدت ۳‌ماه طرح خلق منطقه آزاد را ارائه کند که آقای رئیس‌جمهور این زمان را به یک‌ماه و نیم کاهش انصاف و کارگروه تو حال فعالیت برای عرضه طرح و تصویب موکد در طالع است.